درگیری دیپلماتیک مسکو و اشنگتن شدید تر شد: مصادره اموال دیپلماتیک روسیه در خاک آمریکا

  • ۲ سال پیش
  • ۷۵۸
  • 0

روز ۱۷ اوت ۲۰۱۸ وزارت امور خارجه روسیه طی نامه ای به مقامات کاخ سفید، به مداخله آمریکا در مأموریت های دیپلماتیک روسیه در خاک این کشور اعتراض و آمریکا را متهم به نقض حقوق و روابط دیپلماتیک نمود. این اعتراض در اثر مصادره و مداخله آمریکا در مأموریت دیپلماتیک روسیه در این کشور و مداخله در اموال دیپلماتیک روسیه در شهرهای واشنگتن، سانفرانسیسکو، سیاتل و ایالت های مریلند و نیویورک است. مسکو اظهار کرد که «عواقب منفی» این اقدامات نه تنها روابط آمریکا و روسیه را تیره می کند، بلکه نقض قواعد حاکمیت کشورها و همکاری های بین المللی نیز محسوب می شود.

مسکو حق اقدام متقاوبل را برای خود محفوظ دانست و امکان مداخله در دارایی های دیپلماتیک آمریکا در خاک روسیه را قریب الوقوع خواند. وزارت امور خارجه روسیه از دبیرکل سازمان ملل درخواست کرد تا در قضیه ورود کند. تنش های دیپلماتیک میان مسکو و واشتنگتن از شب عید سال نوی ۲۰۱۶ و با اخراج تعدادی از دیپلمات های روسیه از خاک آمریکا و توسط دولت اوباما آغاز شد. در همان زمان دو ساختمان دیپلماتیک اصلی روسیه در نیویورک و مریلند توسط دولت آمریکا تعطیل و پلمپ شد.

روسیه به ایمد اینکه دولت جدید آمریکا (دونالد ترامپ) در جهت بازسازی روابط کشورش با روسیه اقدامی انجام دهد، بلافاصله پس از اقدام دولت اوباما مقابله به مثل نکرد. اما در سال ۲۰۱۷ دولت جدید آمریکا نیز تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال نمود تا روابط دیپلماتیک دو کشور پیش از پیش متشنج گردد. روسیه در سال ۲۰۱۷ و در پاسخ به اقدام دولت آمریکا، محدودیت هایی برای مأموریت دیپلماتیک این کشور در خاک روسیه اعمال نمود. آمریکا در پاسخ به این محدویت های جدید، کنسولگری روسیه را در سانفرانسیسکو تعطیل کرد و مأموریت تجاری روسیه را در واشنگتن و نیویورک به حالت تعلیق درآورد. ماه «می» سال جاری مقامات آمریکایی پرچم روسیه را از در ساختمان دیپلماتیک این کشور در سیاتل پائین کشیدند. سفارت روسیه این اقدام را توهین آشکار به سمبل ملی روسیه خواندند.

امتیاز این مطلب
به این مطلب امتیاز دهید
[مجموع آرای ثبت شده: 0 میانگین امتیاز مطلب: 0]
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.