سنگین ­ترین تحریم تاریخ آمریکا علیه شرکت ZTE چین به­ دلیل ارتباط با ایران

  • ۲ سال پیش
  • ۸۴۱
  • 0

 

شرکت چینی ZTE توسط آمریکا به تحریم­ هایی محکوم شد که ممکن است به نابودی این شرکت منتهی شود. این مسئله دولت چین را به بازبینیِ سیاست­ های خود پیرامون فعالیت ­های تجاری زنجیره­ ای فرامرزی وا داشته است که ممکن است به تغییر معادلات عرصه تجارت بین الملل منجر شود. شرکت ZTE دومین کمپانی بزرگ چین در عرصه ارتباطات از راه دور است که حدود ۲۰ میلیارد دلار از سهم بازار را به خود اختصاص داده، البته تا پیش از بروز مشکلات اخیر. حدود ۶۰ درصد از این عدد به بازار اینترنت اختصاص دارد و ۳۲ درصد به بازارهای مصرفی. ZTE چهارمین کمپانی فروشنده گوشی­ های تلفن همراه در آمریکا می­باشد.

ZTE در ژاپن با چند شرکت بزرگ ژاپنی مشارکت می­ کند و قصد دارد ۱۰ درصد از بازار سیم­ کارت این کشور را تصاحب کند. این برنامه ­ها ممکن است فعلاً متوقف شود. سال گذشته دپارتمان تجارت آمریکا نتیجه دو سال تحقیقات خود از این شرکت را اعلام کرد و به این نتیجه رسید که ZTE با ارسال محموله­ های مرتبط با تکنولوژی ارتباط از راه دور به ایران و کره شمالی، قانون ایالات متحده را زیر پا گذاشته است. کمپانی محکوم به تحریم و بازگرداندن صدها میلیون دلار درآمد ناشی از قرارداد با شرکت­ های ایرانی گردید.

دولت ایالات متحده هم ­چنین علاوه ­بر مجازات کیفری، ZTE را به پرداخت یک میلیارد و ۲۰ میلیون دلار غرامت محکوم کرد که این سنگین­ ترین مجازات صادر شد علیه یک شرکت خارجی فعال در خاک آمریکا محسوب می­ شود. شرکت ZTE پذیرفت تا اگر اقدامات مشابهی انجام دهد یا توافق­ های خود را زیرپا بگذارد، به مدت هفت سال محصولات خود را صادر نکند. ZTE قبول کرد تا چهار کارمند ارشد خود را به­ همراه چندین کارمند سطح پائین­ تر دیگر که در ماجرا دخیل بوده ­اند، اخراج کند.

با این حال، اوایل ماه جاری مشخص شد که ZTE برخلاف تعهدات خود عمل نموده و اطلاعات غلطی پیرامون نحوه اجرای تعهدات ناشی از تحریم ­های خود به دپارتمان تجارت آمریکا ارائه کرده است. این اقدام سبب شد تا تحریم هفت ساله علیه این شرکت اجرایی شود. بر این اساس، تمامی شرکت­ های آمریکایی موظفند از فروش محصول به ZTE طی این دوره هفت ساله اجتناب کنند. این وضعیت می ­تواند شرکت را از تجارت حوزه ارتباطات خارج کند.

این بدترین خبری نبود که به ZTE رسید. مرکز امنیت سایبری بریتانیا در ماه جاری نامه­ ای شرکت ­ها و ارگان­ های مرتبط با زیرساخت­ های ارتباطات از راه دور فرستاد و هشدار داد که «استفاده از تجهیزات و سرویس­ های ZTE در زیرساخت ­های ارتباط از راه دور کشور دارای خطرات ملی بسیار شدیدی است که نمی ­توان نادیده گرفت.»

شرکت چینی به این نظرات شدیداً اعتراض کرد و کوشید تا با ارائه اطلاعات بیشتر به دپارتمان تجارت، نظر آن­ها را تغییر دهد. دولت چین نیز از تحریم ­ها و مجازات­ های تعیین شده به شدت انتقاد کرد و از واشنگتن خواست تا در چارچوب قانون با مسئله برخورد کند.

امتیاز این مطلب
به این مطلب امتیاز دهید
[مجموع آرای ثبت شده: 0 میانگین امتیاز مطلب: 0]
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.