روش سی و چهارم: اینکه می‌توانید مطمئن باشید از کودک شما حمایت می‌شود و ضمن رفتار مناسب با وی، شخصیت و احترام وی نیز حفظ می‌گردد

  • ۳ سال پیش
  • ۴۶۳
  • 0

حقوق بین‌الملل در برهه‌های تاریخی متعددی به حمایت همه جانبه از حقوق کودکان پرداخته است. اصلی‌ترین سند بین‌المللیِ مربوط به حمایت از کودکان کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق کودک[۱] است که در سال ۱۹۸۹ میلادی به تصویب رسید. این سند تعیین کننده‌ی چارچوب اصلی جهانی برای حمایت از کودکان در مقابل اعمالی است که موجب اذیت و آزار آن‌ها می‌شود یا شأن انسانی آنان را زیر پا می‌گذارد. از جمله اعمالی که قویاً توسط این سند ممنوع و منفور شناخته شده‌اند این موارد هستند: کار اجباری، خشونت فیزیکی یا روانی، استفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه یا استفاده‌های نظامی، انواع سوء استفاده‌های جنسی از کودکان، مجازات‌های کیفری نامناسب با سن کودکان و مسائلی از این دست. کنوانسیون مورد بحث دو پروتکل الحاقی اختیاری نیز دارد که هر دو در سال ۲۰۰۰ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسیدند. پروتکل اول مربوط به منع استفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه و پروتکل در ورد ممنوعیت خرید و فروش کودکان و سوء استفاده‌ی جنسی از آن‌هاست.

از میان تمام کشورهای دنیا تنها ایالات متحده‌ی امریکا و سومالی این کنوانسیون را تصویب نکرده‌اند. سومالی دوبار در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ اعلام کرد که به این کنوانسیون خواهد پیوست اما امریکا هیچ اقدامی جهت تصویب این سند انجام نداده است. ایران نیز در سال ۱۹۹۱ این سند را با «یک حق شرط» یا رزرو تصویب نمود. حق شرط ایران ابراز می‌داشت که اگر مفاد کنوانسیون با قانون داخلی ایران و فقه اسلامی در تضاد قرار گیرد، دولت خود را ملزم به رعایت کنوانسیون نخواهد دانست. اما با وجود تصویب این کنوانسیون توسط ایران، انتقادهای زیادی از جانب سازمان‌های حقوق بشری نسبت به نقض حقوق کودک در ایران صورت می‌گرفت. دلیل این انتقادات این بود که سن بلوغ در ایران برای مجازات‌های کیفری بر اساس قواعد اسلامی برای دختر ۹ سال و برای پس ۱۵ سال در نظر گرفته شده بود در حالیکه کنوانسیون حقوق کودک این سن را ۱۸ سال تعیین کرده است. نهایتاً سال گذشته مجلس با تغییر در قانون داخلی، سن بلوغ را هم برای دختر و هم برای پس ۱۸ سال تعیین نمود و این مشکل برطرف گردید. ایران هر دو پروتکل اختیاری فوق الذکر را تصویب کرده است.

[۱] UN Convention on Rights of Child (1989)

امتیاز این مطلب
به این مطلب امتیاز دهید
[مجموع آرای ثبت شده: 0 میانگین امتیاز مطلب: 0]
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.